poniedziałek, 24 sierpnia 2009
...bankers ???
Rynek: UK. Marka: Strongbow. Agencja: St. Luke's.
Wersja oficjalna
Wersja "jutub"
piątek, 31 lipca 2009
Times People
W tym samym czasie w internecie rządzą serwisy społecznościowe, mikrobloging (Twitter, Blip), newsy i kontent dostarczany przez samych internautów. Czyli co, pierwsza myśl: "Ratujemy naszą gazetę - robimy serwis społecznościowy z profilami, mikroblogingiem i dziennikarstwem obywatelskim. To musi się sprawdzić." Uwaga! Przy takim podejściu to raczej brzytwa niż koło ratunkowe!
No dobra ale co w takim wypadku robic? Mamy: a) wartościowy produkt (kontent np.newsy) b) nowe sposoby konsumpcji tego produktu wśród naszych odbiorców no i c) nie chcieilibyśmy z poważnej gazety stać się "pudelkiem". Zachęcam do zapoznania się z kejsem Times People.
Times People to miejsce gdzie tradycyjny New York Times spotyka się "socjalnym internetem". Twórcy już od początku zastrzegali jednak, że nie ma to być kolejny Facebook, MySpace czy inny projekt zbudowany wokół "friendingu" - siatki znajomych i pokazywania siebie. W zamian NY Times postawił w centrum swój produkt (kontent) i dał wartościowe funkcjonalności wspierającą jego konsumpcję. Będąc członkiem społeczności Times People (technologicznie platforma zintegrowana z nytimes.com) mogę wybierać osoby, których aktywność chcę obserwować. W tym przypadku "śledzona" aktywność to przede wszystkim rekomendacje artykułów z NYT, ich komentarze ale także oceny filmów, restauracji czy hoteli. "Śledzona aktywność" jest integrowana w moim koncie. Jednocześnie silną stroną jest integracja z głównym portalem NYT - np. rekomendacje z Times People pojawiają się przy danym kontencie na nytimes.com. Uzupełnieniem konta jest "nakładka" na serwisie nytimes.com informująca mnie na bieżąco co się dzieje w obserwowanym przeze mnie otoczeniu. Tak więc jeżeli obserwowana przez mnie osoba rekomenduje lub komentuje np. news czy artykuł mogę przejść do niego bezpośrednio z "nakładki".
Jak dla mnie bardzo ciekawy kejs mądrego wzbogacenia "produktu" poprzez możliwości oferowane przez "socjalny internet".
wtorek, 21 kwietnia 2009
GreenEyedWorld - Sprite rewolucje.
Ciekawy news dziś na interaktywnie.com o innowacyjnej kampanii Sprite w social media (integracja Facebook i YouTube). Centrum kampanii “Green Eyed World” jest internetowy serial publikowany na YouTube. Nie ma co się rozpisywać o pomyśle, egzekucji, mechanizmach, działaniach itd. – sięgnijcie do źródeł, np. news na Coca-Cola, webwire.com, adsoftheworld.com.
Jak dla mnie najbardziej kluczowe są słowa pana Stafford Green (Head of Digital Marketing Europe for the Coca-Cola Company): “With this show, Sprite shifts from creating the perfect branded content to content that perfects the brand. Instead of repeating single messages in traditional media, Sprite supports these new experiences and deep storytelling to communicate our core brand values over time. It’s a fresh advertising model. And everyone wins: the Artist, the Brand and the especially the audience — getting free on-demand, truly interactive content without commercial interruption.“
Co mnie uderzyło poza tym:
1. Serial i działania na Facebooku i YouTube to tylko wierzchołek góry lodowej.
Kampania ma ogromne wsparcie marketingowe od outdooru, przez promocję na opakowaniach, eventy, koncerty, merchandising, mobile po grom wie co jeszcze. Mimo, że Internet jest sercem kampanii to działania napędza wsparcie w innych kanałach z budżetem raczej z tych większych…
2. Sprite jest bardzo „dyskretny”.
Na kanale “Green Eyed World” na YouTube, profilu Katie czy grupie akcji na Facebooku jest właściwie niezauważalny! Nie pchają się z butami i wielkim logo, ograniczają się do informacji typu „Powered by Sprite” czy „Sprite is a proud sponsor…”
3. Ciekawe wykorzystanie innych kanałów i „gwiazd” YouTube.
Zerknijcie np. co się dzieje na kanale YouTube theshadowfan np. to jest fajne a ten film jest świetny!
A tu pilot serialu.
czwartek, 16 kwietnia 2009
Jak wykorzystywać oddolne inicjatywy fanów marki…?
Niby proste ale w przypadku profilu Coca-Cola na Facebooku mogło potoczyć się zupełnie inaczej. Facebook wprowadził nowe zasady, fani mogą prowadzić jedynie fankluby i grupy a strony brandów muszą być autoryzowane przez same marki. Facebook zaproponował Coca-Coli dwa wyjścia: przejęcie popularnego profilu lub jego usunięcie. Firma zdecydowała się jednak na współpracę z twórcami profilu – zostawiła go w ich rękach wspierając odpowiednimi osobami od komunikacji interaktywnej. This is CAPOEIRA BRANDING!
A tu historia opowiedziana w filmie "We Made a Facebook Page".
Więcej o kejsie tutaj a o zmianach w profilach i stronach firmowych na Facebooku tutaj.
ps. jeden z twórców strony to "nasz" - Michael Jedrzejewski ;)
piątek, 3 kwietnia 2009
Jak kreatywnie grać słowem ;)
Hasło dnia: „Fachowiec od tyłu”. Inspiracja – poranna podróż do pracy ;) Reklama skuteczna - skłoniła mnie do zaparkowania i szybkiej fotki komórką!
Tym, którzy wcześniej nie widzieli dodatkowo layout historyczny, który także tłumaczy się bez zbędnych słów. Praca o wdzięcznym tytule: „Pulpety”.
Smacznego weekendu!
czwartek, 26 marca 2009
Radian6 śpiewa i tańczy...a przy okazji mierzy social media.
Kolejnym etapem rozwoju rynku będzie konieczność precyzyjnego mierzenia tego co się dzieje wokół marki w social media. Jednym z narzędzi wykorzystywanym "tam za wielką wodą" do mierzenia co i jak się dzieje z marką w social media jest Radian6. Nie będę uprawiał bezwstydnej reklamy tego narzędzia, nie będę opisywał możliwości, wykorzystań i wspaniałych funkcjonalności...kto chce wejdzie na ich www i poklika. Umieszczę jedynie fajne video, w którym ich VP of Marketing "produkuje się" ogłaszając wprowadzenie nowych funkcji tego narzędzia. Practice what you preach!
środa, 4 marca 2009
niedziela, 22 lutego 2009
Magibon. Jak zostać gwiazdą You Tube?
Ktoś umieścił link do tego filmu na 2channel najpopularniejszym japońskim forum i...
video poniżej miało już ponad 4 miliony obejrzeń!
Zachęcam do przeczytania wywiadu z Magibon na PingMag.
Tak spełniają się marzenia...
czwartek, 19 lutego 2009
Social Media i Kopernik!
A oto prezentacja.
niedziela, 1 lutego 2009
Banking - looking into the future
Red Pill or Blue Pill?
czwartek, 29 stycznia 2009
n1ckola vs LG15 - spot the difference.
Ciekawa dyskusja na interaktywnie.com pod postem Czy n1ckola powtórzy sukces LonelyGirl15?
Difference 1
Produkcja n1ckola sfinansowana została przez sponsorów: Hasbro, Microsoft Polska, Polkomtel oraz Samsung Electronics Polska, których produkty znajdą się w serialu w ramach product placementu.
A jak powstawała LonelyGirl15? Ciekawy wywiad z twórcami ujawniający kulisy jest tutaj . Generalnie produkcja zaczęła się bardzo skromnie. Przy wykorzystaniu mechanizmów wirusowych i buzz-marketingu twórcom udało się dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców, co zaowocowało ogromnym skokiem oglądalności serialu. Filmy wideo na profilu You Tube LonelyGirl15 kręcone „z ręki”, „amatorskie” spotkały się z niesamowitym przyjęciem wśród fanów. Zaufania do „Samotnej” nie podkopało „odkrycie kart”, że za serialem stoi profesjonalna ekipa.
W Polsce wcześniej był już citylajf.pl – więcej o kontekście tutaj
Difference 2
A to mój wkład w dyskusję "Czy polskie produkcje mogą powtórzyć sukces LonelyGirl15? ". Spot the difference ;)
LonelyGirl15 - Pierwszy odcinek.
LonelyGirl15 - The show is yours!
Citylajf - Pierwszy odcinek.
n1ckola
Gdzie jest embade przy filmach „n1ckola” !!!!!!!!???????????
Pozostaje obejrzeć na serwisie n1ckola.pl
W kontekście TV w sieci:
- Staroć z października: nowa telewizja internetowa Wirtualnej Polski.
- Epix najpierw w internecie potem w TV